Retinolis – mokslininkų pasirinkimas kovoje su odos senėjimo požymiais bei akne

Retinolis – mokslininkų pasirinkimas kovoje su odos senėjimo požymiais bei akne

Grožio industrija nuolat pasipildo vis naujais produktais, kurie žada sėkmingai įveikti odos senėjimo požymius ir kovoti su probleminės odos keliamais iššūkiais. Visgi, nepaisant to, kaip keičiasi kosmetikos mados, mokslininkų bendruomenės favoritas šioje srityje aiškus – retinoidai, arba, dažniausiai kosmetikoje vartojama jų rūšis – retinolis. Daugybės mokslinių tyrimų išvados sutampa – retinolis skatina ląstelių atsinaujinimą, stimuliuoja kolageno sintezę, pastebimai mažina raukšles, kovoja su hiperpigmentacija ir suteikia odai jaunatviško lygumo ir skaistumo.  

Kas yra retinolis ir kaip jį vartoti? 

Retinolis yra viena iš vitamino A formų. Tai yra itin efektyvus ingredientas, kuris geba „komunikuoti“ su ląstelėmis – prisitvirtinti prie jų ir paskatinti jas veikti optimaliai, kad šios ilgiau išliktų sveikos ir gyvybingos. Nors šis teiginys ir skamba per gerai kad būtų tiesa, išties, retinolio efektas yra paaiškinamas ir tuo, kad jis yra antioksidantas, taigi gali sustabdyti neigiamą laisvųjų radikalų poveikį ląstelėms. Vis dėlto, laisvieji radikalai, gebantys organizme sukelti oksidacinį stresą ir pažeisti ląstelių DNR, ir yra viena esminių priežasčių, kodėl jų veikla sutrinka. 

Panaudojus retinolio turintį produktą, odoje ši medžiaga skaidoma ir konvertuojama į retinoinę rūgštį, kuri ir gali teigiamai paveikti ląstelių funkcionavimą. Tiesa, svarbu paminėti, jog kadangi retinolis yra vienas veiksmingiausių kosmetinių ingredientų, jis neretai sukelia ir įvairaus intensyvumo nepageidautinas odos reakcijas – sudirgimus ir paraudimus, kurie laikui bėgant sumažėja, kuomet oda prie ingrediento pripranta. Vis dėlto, svarbu pasirinkti tinkamą retinolio koncentraciją – dideli retinolio kiekiai gali rimtai sudirginti odą, pažeisti apsauginį jos barjerą, sukelti alergines reakcijas ir t.t. Taip pat, kadangi retinolis padaro odą jautresnę UV spinduliams, jį rekomenduojama vartoti vakarais, o dienos metu naudoti kremą nuo saulės, geriausiai SPF50+.  

Kodėl pradėjus vartoti retinolį oda sudirgsta ir lupasi ir kiek tai trunka? 

Kadangi retinoidai suaktyvina odos ląstelių atsinaujinimo procesus, viršutinis negyvos odos sluoksnis pasišalina greičiau, negu įprastai. Dėl šios priežasties, oda tampa sausa ir ima luptis. Šį procesą įprasta vadinti „retinizacija“. Retinolio vartojimo pradžioje, lupimasis yra normali odos reakcija ir neretai reiškia, kad produktas veikia. Ši nepageidaujama reakcija paprastai trunka 5-10 dienų, priklausomai nuo odos tipo ir to, kokia retinolio koncentracija pasirinkta. 

„Math Scientific“ inkapsuliuoto retinolio serumas RETINOL+Retinolio veiksmingumas kovoje su odos senėjimo požymiais 

Pagrindinė priežastis, kodėl retinolis yra efektyvi priemonė prieš odos senėjimą – jo gebėjimas skatinti kolageno ir elastino sintezę. Kadangi šių esmingų medžiagų produkcija su laiku lėtėja, norint kuo ilgiau išsaugoti odos jaunatviškumą ir spindesį, būtina ją nuolat skatinti. 

Taip pat retinolis stimuliuoja naujų odos kraujagyslių susidarymą, todėl pasitaiso odos spalva, ji nebeatrodo pilkšva ir pavargusi. Papildomas šių „sugebėjimų“ rezultatas – sumažėjusi hiperpigmentacija (išblunka tamsios odos dėmelės, kurias sukelia ilgalaikė UV spindulių įtaka, hormoniniai pokyčiai ir t.t.). Svarbu turėti omenyje tai, kad nors pirmuosius retinolio veiksmingumo ženklus galima pastebėti vos per porą savaičių ar dar greičiau, produktyviai kovai su ryškesnėms raukšlėms gali prireikti 6-12 mėnesių, tad svarbu turėti kantrybės ir nuosekliai naudoti pasirinktą produktą.  

Retinolio vaidmuo kovoje su akne 

Aknė (spuogai) atsiranda, kuomet poras užkemša pertekliniai riebalai bei negyvos odos ląstelės, ir odoje prasideda uždegiminiai procesai. Nors vieniems aknė tėra nemaloni smulkmena, daugybė žmonių, kuriuos kamuoja spuogai, ima ne tik nepasitikėti savimi, tačiau ir vengia eiti į viešumą, susitikti su draugais, kam nors pasirodyti be makiažo.  

Retinolis yra vienas geriausių produktų kovoje su akne. Jis gali įsigerti į giliuosius odos sluoksnius ir veikti ląstelių lygmeniu. Ten patekęs, retinolis kovoja su uždegimais, subalansuoja odos riebalų išsiskyrimo procesus, padeda atkimšti poras bei spartina odos atsistatymą ir leidžia sveikoms odos ląstelėms greičiau pakeisti pažeistas. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad retinolis padeda sumažinti randus, kurie lieka net ir išnykus spuogui.  

Nors itin sunkioms aknės formoms ir reikalingi receptiniai retinoidai, nereceptinėse odos priežiūros priemonėse esantis retinolis taip pat gali puikiai pasitarnauti šioje misijoje. Svarbu pradėti atsargiai ir nepasiduoti – kaip ir kovos su raukšlėmis atveju, geriausiems rezultatams reikia šiek nuoseklumo ir kantrybės.  

Kaip paruošti odą retinoliui? 

Odos paruošimas retinoliui esmingai nesiskiria nuo odos paruošimo kitiems produktams. Produktą reiktų tepti ant švarios ir nušveistos odos. Efektyviam, bet neagresyviam šveitimui puikiai tiks prausikliai su AHA (glikolio, pieno rūgštys) ir/arba BHA (salicilo) rūgštimis. Šveitimas yra labai svarbus žingsnis, kadangi nušveista oda yra imlesnė veikliosioms medžiagoms.  

Panaudojus retinolį, papildomam odos drėkinimui galima naudoti drėkinantį arba maitinantį kremą, ar aliejų. Vis dėlto, norint maksimalaus efekto, reiktų neskubėti ir duoti 10-20 minučių retinoliui „įsigerti“ ir atlikti savo unikalų ir odą keičiantį darbą.  

 

 

  

Skaityti kitą

Kaip apsaugoti ir atkurti pažeistą odos barjerą?
Kas slypi už „MATH“ kosmetikos?

Palikti komentarą

Ši svetainė apsaugota „reCAPTCHA“, taip pat taikoma „Google“ privatumo strategija ir paslaugų naudojimo sąlygos.